Oceněná grafika

Datum přidání: 26.6.2016 16:39:36

Když v lednu 2016 vyhlásilo Gymnázium v Hostinném krajskou výtvarnou soutěž bylo hned jasné, že se zúčastníme. Námětem soutěže byla grafika všeho druhu. Nejednalo se o grafiku počítačovou, ale o originální grafické listy vytvořené technikou tisku z výšky nebo z hloubky. A proč Hostinné a grafika? Významnou osobností světové grafiky je rodák z Hostinného a vynálezce grafické techniky heliogravury(předchůdce fotografie) Karel Klíč. V letošním roce slavíme výročí 175 let od narození a 90 let od úmrtí tohoto významného malíře a grafika.

Soutěže se zúčastnilo sedm středních, základních i základních uměleckých škol z Královéhradeckého a Libereckého kraje. Už samotným vyznamenáním je vystavení grafického listu. Výstava výtvarných prací byla otevřena slavnostní vernisáží s hudbou a rautem v pátek 24. 6. 2016 v ambitu Františkánského kláštera v Hostinném, kde proběhlo také vyhlášení cen.

Příjemným překvapením bylo to, že takřka polovina vystavených prací patří našim studentkám SOŠPg. Své přírodní struktury z oblasti biologie- tisky z koláže- zde mají vystaveny studentky 1. A- Puldová, Zelenková, Neumanová, Barochová a Lexová. Při hodnocení prý nejvíce zaujalo pexeso- kompletní cyklus linorytů 2. A s názvem Vánoční ozdoby. Tiskem z koláže- plesovými šaty, ohromila naše japonská studentka Momoka Miyoschi.

A ceny?

Vernisáže se zúčastnilo asi sto účastníků z různých škol, všichni dostali originální účastnický list s krásným linorytem- dílo pořadatele soutěže, hostinského učitele

pana Mariána Páchnika.

Ceny byly uděleny pouze tři a z toho dvě jsme si odvezli my.

3. místo získala Momoka Miyoschi za tisk z koláže- Plesové šaty

2. místo získal kolektiv 2. A za pexeso Vánoční ozdoby

V každém případě se žáci naší školy svými kvalitními grafickými listy výrazně zapsali na první stranu historie nově vznikající výtvarné soutěže a vzbudili zasloužený zájem všech přítomných. Blahopřejeme !!!

Výstava bude v Hostinném otevřena po celé prázdniny a obrázky i celý nádherně opravený objekt Kláštera stojí za návštěvu.